FacebookInstagramLinkedinYoutube
contactBize Ulaşın
Güneş Paneli Bağlantı Ekipmanları

Güneş Paneli Bağlantı Ekipmanları

Konnektörler, şebeke bağlantılarını oluşturmak veya kesmek yada doğrulamayı sağlamak için elektrik veya elektronik sistemlerde farklı cihazı bağlamak için kullanılan materyaldir. Konnektör nedir sorusuna verilecek en kısa cevap ise ‘’bağlayıcıdır’’. Elektrik ve elektronik sistemlerin vazgeçilmez unsurlarından olan konnektörler, geniş kullanım alanları ile her türlü elektronik sistemlerin imdadına yetişmektedir. Tel yada kabloları birbirine bağlarken köprü vazifesi gören ve bunu yaparken de enerji iletimini aynı kalite ve iletkenlikte sağlayan bu aparatların üretimleri, sinyal tipi, voltaj kapasitesi, yük performansı göz önünde bulundurularak çeşitlendirilmektedir. Kullanım amacına ve uygulama türüne bağlı olarak çeşitleri bulunan bu bağlayıcılar; bağlantı, veri, güç ve sensör konnektörleri olarak alternatiflere ayrılmaktadır. Endüstriyel sektörün en çok kullandığı materyallerden olan konnektörler özellikle elektronik cihazları birbirine bağlamak ve enerji akışı sağlamak amaçlı kullanılmaktadır. Hem iki ayrı sistemin birbirine bağlanmasını kolaylaştırmak, hem de enerji akışının sekteye uğramadan iletkenliğini sağlaması açısından tercih edilen konnektörler, enerji iletim sistemlerinde mutlaka yardım alınan donanımlardan biridir.

Konnektör çeşitleri; Bağlantı konnektörleri, veri ve iletişim konnektörleri, güç konnektörleri, sensör konnektörleri, askeri ve havacılık konnektörleri, tıbbi konnektörler olarak çeşitlenmektedir.

Güç konnektörleri; Elektrik konnektörleri, güneş konnektörleri, güç dağıtım konnektörleri olarak yine kendi içinde çeşitlenmektedir. Özellikle solar sistemlerde panel ile inverteleri birleştirmek yada bağlantı oluşturmak için ayırmada kullanılmaktadır.

Bağlantı konnektörleri; yuvaya takılı konnektörler, priz konnektörler, tel sonlandırma konnektörleri olarak da kendi içinde çeşitlenmektedir.

Veri ve iletişim konnektörleri: internet konnektörleri, USB konnektörleri, HDMI Konnektörleri, VGA konnektörleri olarak alternatiflere ayrılmaktadır.

Güneş Konnektörleri: Güneş panellerini birleştirmek veya invertör lere ayırmak için kullanılır.

Veri ve iletişim konnektörleri; internet konnektörleri, USB konnektörleri, HDMI konnektörleri, VGA konnektörleri olarak kullanım amacına göre çeşitlenmektedir.

Konnektör çeşitleri kullanım amacına bağlı olarak seçilmeli ve uygulanmalıdır. Aksi takdirde beklenen verim ve performans karşılamamakta, enerji sistemlerinde hataya mahal verecek oluşumlar ortaya çıkmaktadır.

Solar sistem konnektör çeşitlerinde sektörde en kaliteli üretim lere imza atan firmamız, her beklenti ve talebi karşılayacak ürün çeşitliliğine sahiptir.
 

Mekanik olarak oldukça fonksiyonel özelliklere sahip olan konnektörler, takma/çıkarma yada kilitleme kolaylığı ve her kablo tipine uyum sağlaması açısından avantajı ekipmanlar dır. Birden fazla takıp çıkarmaya uygun özelliği ile kontrol ve bakımlarda kullanıcısına büyük kolaylık sağlamaktadır. Dayanıklı ve uzun ömürlü, her kablo tipine uyum sağlayan tasarımı ve güvenli kullanımı yine konnektör özellikleri arasında yer almaktadır. Sıcaklık toleransı sayesinde yüksek ısıya dayanıklı, oksitlenmeyen mukavemetli yapısı, lehimleme, vidalama ve sıkıştırma montajları ile fonksiyonel kurulum sağlamaktadır

Solar konnektörler güneş enerji sistemlerinde, enerji kaynağı ile güç kaynağı arasındaki bağlantının yapılması için kullanılmaktadır. Sıcaklık toleransı ve kimyasal direnci yüksek olmasından dolayı inverter ve paneller arasında kaliteli bir bağlantı yapmak için kablo konnektör birebirdir.

Enerji iletim sisteminin düzgün çalışması ve birbirine entegre olabilmesi için önemli bir görevi bulunan bu mekanizmalar, güneş enerjisinden elde edilen akımın yedek enerji kaynağına kablolar vasıtası ile iletilebilmesi için kullanılması gerekmektedir.

Solar sistemler için konnektör seçilirken bu sisteme uygun parçaların seçilmesi aksi takdirde cihaz arızaları ve bağlantı sorunlarının yaşanabileceği unutulmamalıdır.

Konnektör fiyatları, çeşitleri, performansı, markası ve üretici firma özelliklerine göre değişkenlik göstermektedir. Konnektör seçimi yapılırken fiyat araştırması yerine ilk olarak hangi amaçla ve hangi sistemler üzerinde kullanılacağı belirlenmelidir. Doğru enerji iletimi, sistem sağlığı ve konnektör veriminin tam olarak alınabilmesi için ihtiyaca uygun konnektör belirlendikten sonra fiyat araştırılmasına girilmelidir.

Electrozirve olarak geniş ürün yelpazemiz ile her ihtiyacı karşılayacak çözümler sunuyor, kaliteyi uygun fiyat ile bir araya getiriyoruz. En uygun konnektör fiyat seçeneklerimiz ile tanışmak, enerji sistemlerinizi maksimum seviyede verimli kullanabilmek için Electrozirve konnektörleri ile tanışmanızı tavsiye ediyoruz.